M/F Marjan
| Rute | Split - Supetar |
| IMO | 9362786 |
| Bygget i år | 2005 |
| Værft | Brodogradilište Kraljevica, Kraljevica (#256) |
| Ejer | Jadrolinija |
| Operatør | Jadrolinija |
| Længde | 87,6 m |
| Bredde | 17,5 m |
| Dybdegående | 2,4 m |
| BRT | 3.193 |
| Maskineri | 4 * Caterpillar 3412 E DITA |
| Fart | 11,5 kn. |
| Antal passager | 1.200 |
| Antal køjer | 0 |
| Antal biler | 130 |
| Lanemeter | ? |
| Hjemstedshavn | Rijeka |
| Flag | Croatia |
| Tidligere navne | |
| Tidligere ejere | - |
| Søster skibe | Biokovo, Hrvat, Jadran, Juraj Dalmatinac, |
| Notes | - |
M/F Marjan

Foto: Novi List (Andrej Pavicic's samling) (Kraljevica)
M/F Marjan

Foto: Novi List (Andrej Pavicic's samling) (Kraljevica)
M/F Marjan

Foto: Andrej Pavicic (Split July 2005)
M/F Marjan

Foto: Andrej Pavicic (Split July 2005)
M/F Marjan

Foto: Andrej Pavicic (Split 25/12-2005)
M/F Marjan

Foto: Andrej Pavicic (Split 25/12-2005)
M/F Marjan

Foto: Andrej Pavicic (Split 25/12-2005)
M/F Marjan

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Split 15/6-2016)
M/F Marjan

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Split 15/6-2016)