M/F Armorique
| Rute | Cork - Roscoff Plymouth - Roscoff
|
| IMO | 9364980 |
| Bygget i år | 2009 |
| Værft | STX Europe, Finland (#1362) |
| Ejer | Armorique Snc |
| Operatør | Brittany Ferries |
| Længde | 168,3 m |
| Bredde | 26,8 m |
| Dybdegående | 6,5 m |
| BRT | 29.468 |
| Maskineri | 2 * MaK 12M43C |
| Fart | 25 kn. |
| Antal passager | 1.500 |
| Antal køjer | 788 |
| Antal biler | 470 |
| Lanemeter | 1.100 |
| Hjemstedshavn | Morlaix |
| Flag | France |
| Tidligere navne | |
| Tidligere ejere | - |
| Søster skibe | - |
| Notes | - |
M/F Armorique

Foto: John Byrne (Roscoff 16/5-2009)
M/F Armorique

Foto: John Byrne (Roscoff 16/5-2009)
M/F Armorique

Foto: John Byrne (Roscoff 16/5-2009)
M/F Armorique

Foto: John Byrne (Roscoff 24/5-2009)
M/F Armorique

Foto: Steve Gill (Roscoff 7/8-2009)
M/F Armorique

Foto: Mathieu Burnel (Cherbourg 17/11-2009)
M/F Armorique

Foto: Mathieu Burnel (Cherbourg 17/11-2009)
M/F Armorique

Foto: Mathieu Burnel (Cherbourg 31/1-2010)
M/F Armorique

Foto: Mathieu Burnel (Cherbourg 31/1-2010)
M/F Armorique

Foto: Brittany Ferries
M/F Armorique

Foto: Gareth Hopkin (Roscoff, 30/8-2025)
M/F Armorique

Foto: Gareth Hopkin (Roscoff, 30/8-2025)