M/F Argyle
| Route | Wemyss Bay - Rothesay |
| IMO | 9365178 |
| Building year | 2006 |
| Building yard | Remontowa S.A., Gdansk, Poland (#B338/2) |
| Owner | Caledonian Maritime Assets Ltd |
| Operator | Caledonian MacBrayne |
| Length | 72,01 m |
| Breadth | 15,3 m |
| Draft | 3,0 m |
| GT | 2.612 |
| Machinery | Caterpillar |
| Speed | 14 kn. |
| Number of passengers | 450 |
| Number of beds | 0 |
| Number of cars | 66 |
| Lanemetres | ? |
| Port of registry | Glasgow |
| Flag | United Kingdom |
| Former names | |
| Former owners | |
| Sister ships | Bute, |
| Notes | - |
M/F Argyle

Photo: Jakub Bogucki “Nasze Morze” (Gdansk 12/9-2006)
M/F Argyle

Photo: Jakub Bogucki “Nasze Morze” (Gdansk 12/9-2006)
M/F Argyle

Photo: Jakub Bogucki “Nasze Morze” (Gdansk 12/9-2006)
M/F Argyle

Photo: Jakub Bogucki “Nasze Morze” (Gdansk 12/9-2006)
M/F Argyle

Photo: Jamie Wire (Wemyss Bay, July 2007)
M/F Argyle

Photo: Jamie Wire (Wemyss Bay, July 2007)
M/F Argyle

Photo: Jamie Wire (Wemyss Bay, July 2007)
M/F Argyle

Photo: Martin Edwards (Clyde 28/7-2007)