M/F SuperSpeed 1
| Route | Hirtshals - Kristiansand
|
| IMO | 9374519 |
| Building year | 2008 / 2011 |
| Building yard | Aker Finnyards, Rauma, Finland (#1359) |
| Owner | Kristiansand Line AS |
| Operator | Color Line |
| Length | 211,3 m |
| Breadth | 25,8 m |
| Draft | 6,55 m / 6,7 m |
| GT | 34.231 / 36.822 |
| Machinery | 4 * Wärtsilä 9L46 |
| Speed | 27 kn. |
| Number of passengers | 1.928 / 2.315 |
| Number of beds | 54 |
| Number of cars | 764 / 750 |
| Lanemetres | 2.036 / 1.990 |
| Port of registry | Kristiansand |
| Flag | Norway |
| Former names | |
| Former owners | Color Line Transport AS (2008-2012) |
| Sister ships | SuperSpeed 2, |
| Notes | - |
M/F SuperSpeed 1

Photo: Morten Løvland (Kristiansand 3/3-2008)
M/F SuperSpeed 1

Photo: Hanne Hjermitslev (Hirtshals 6/3-2008)
M/F SuperSpeed 1

Photo: Preben Andreasen (Hirtshals 6/3-2008)
M/F SuperSpeed 1

Photo: Preben Andreasen (Hirtshals 6/3-2008)
M/F SuperSpeed 1

Photo: Cathrine Olesen (Hirtshals 6/3-2008)
M/F SuperSpeed 1

Photo: Svend Ravn (Hirtshals 7/3-2008)
M/F SuperSpeed 1

Photo: Trygve Dahl (Kristiansand 13/3-2008 (First trip from Kristiansand))
M/F SuperSpeed 1

Photo: Hanne Hjermitslev (Hirtshals 13/3-2008)
M/F SuperSpeed 1

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Hirtshals 21/4-2008)
M/F SuperSpeed 1

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Hirtshals 21/4-2008)
M/F SuperSpeed 1

Photo: Hanne Hjermitslev (Hirtshals 27/5-2008)
M/F SuperSpeed 1

Photo: Sigurd Jokumsen (Hirtshals 5/10-2008)
M/F SuperSpeed 1

Photo: Sigurd Jokumsen (Hirtshals 5/10-2008)
M/F SuperSpeed 1

Photo: Svend Ravn (Hirtshals 29/8-2010)
M/F SuperSpeed 1

Photo: Svend Ravn (Hirtshals 5/2-2011)
M/F SuperSpeed 1

Photo: Hanne Hjermitslev (Hirtshals 17/11-2011)
M/F SuperSpeed 1

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Kristiansand 1/6-2014)
M/F SuperSpeed 1

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Kristiansand 1/6-2014)
M/F SuperSpeed 1

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Kristiansand 1/6-2014)
M/F SuperSpeed 1

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Kristiansand 1/6-2014)
M/F SuperSpeed 1

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Kristiansand 1/6-2014)
M/F SuperSpeed 1

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Kristiansand 1/6-2014)
M/F SuperSpeed 1

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Hirtshals 11/7-2015)
M/F SuperSpeed 1

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Hirtshals 11/7-2015)
M/F SuperSpeed 1

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Hirtshals 18/7-2017)
M/F SuperSpeed 1

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Hirtshals 18/7-2017)
M/F SuperSpeed 1

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Hirtshals, 11/7-2022)
M/F SuperSpeed 1

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Hirtshals, 11/7-2022)
M/F SuperSpeed 1

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Hirtshals, 11/7-2022)
M/F SuperSpeed 1

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Hirtshals, 17/7-2024)
M/F SuperSpeed 1

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Hirtshals, 17/7-2024)
M/F SuperSpeed 1

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Hirtshals, 17/7-2024)
M/F SuperSpeed 1

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Hirtshals, 17/7-2024)