M/F Viking XPRS
| Rute | Helsinki - Tallinn
|
| IMO | 9375654 |
| Bygget i år | 2008 |
| Værft | Aker Finnyards, Finland (#1358) |
| Ejer | Viking Line AB |
| Operatør | Viking Line |
| Længde | 185,0 m |
| Bredde | 27,7 m |
| Dybdegående | 6,55 m |
| BRT | 35.918 |
| Maskineri | 4 * Wärtsilä 8L46F |
| Fart | 25 kn. |
| Antal passager | 2.500 |
| Antal køjer | 732 |
| Antal biler | 240 |
| Lanemeter | 1.000 |
| Hjemstedshavn | Tallinn |
| Flag | Estonia |
| Tidligere navne | |
| Tidligere ejere | - |
| Søster skibe | - |
| Notes | - |
M/F Viking XPRS

Tegning: Aker Finnyards
M/F Viking XPRS

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Helsinki 2/7-2008)
M/F Viking XPRS

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Gulf of Finland 1/7-2013)
M/F Viking XPRS

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Gulf of Finland 1/7-2013)
M/F Viking XPRS

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Gulf of Finland 1/7-2013)
M/F Viking XPRS

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Gulf of Finland 1/7-2013)
M/F Viking XPRS

Foto: Thomas Okaty (Helsinki 6/7-2013)
M/F Viking XPRS

Foto: Thomas Okaty (Helsinki 6/7-2013)
M/F Viking XPRS

Foto: Nick Tolerton (Tallinn 6/6-2018)
M/F Viking XPRS

Foto: Nick Tolerton (Tallinn 6/6-2018)
M/F Viking XPRS

Foto: Wojciech Klosek (Tallinn 21/7-2019)