M/F STX Oriole
| Rute | ? |
| IMO | 9382097 |
| Bygget i år | 2009 |
| Værft | "3. MAJ" Brodogradiliste, Croatia |
| Ejer | NSC Schifffahrtgesellschaft |
| Operatør | STX PanOcean |
| Længde | 176,0 m |
| Bredde | 31,07 m |
| Dybdegående | 7,7 m |
| BRT | 40.619 |
| Maskineri | Sulzer 7RT-flex 50 |
| Fart | ? kn. |
| Antal passager | 0 |
| Antal køjer | 0 |
| Antal biler | 4.870 |
| Lanemeter | 0 |
| Hjemstedshavn | Monrovia |
| Flag | Liberia |
| Tidligere navne | |
| Tidligere ejere | - |
| Søster skibe | - |
| Notes | - |

