M/F Martin i Soler
| Rute | Barcelona - Ciutadella Barcelona - Formentera Barcelona - Ibiza Barcelona - Palma de Mallorca |
| IMO | 9390367 |
| Bygget i år | 2009 / 2021 |
| Værft | Astilleros Barreras, Spain |
| Ejer | Balearia Eurolineas Maritimas |
| Operatør | Balearia |
| Længde | 165,3 m |
| Bredde | 25,6 m |
| Dybdegående | 5,5 m |
| BRT | 24.614 |
| Maskineri | 2 * MaK 9M43C (2009-2021) 2 * MaK 9M46DF (2021-) |
| Fart | 22 kn. |
| Antal passager | 1.200 |
| Antal køjer | 312 |
| Antal biler | 108 |
| Lanemeter | 1.720 |
| Hjemstedshavn | Santa Cruz de Tenerife |
| Flag | Spain |
| Tidligere navne | Martin i Soler (2018-2019) - Canary Bridge Seaways Martin i Soler (2009-2018) - Balearia |
| Tidligere ejere | Mende C-1655 Naviera (2009-2012)
Balearia Eurolineas Maritimas (2009) |
| Søster skibe | - |
| Notes | - |












