M/F Achaeos
| Rute | Piraeus - Aegina - (Agistri) - (Methana) - (Poros) |
| IMO | 9411903 |
| Bygget i år | 2006 |
| Værft | Dimitrios Koutalis Shipyard, Greece |
| Ejer | Achaeos Ferries Maritime Co |
| Operatør | Saronic Ferries |
| Længde | 87,7 m |
| Bredde | 16,0 m |
| Dybdegående | 3,5 m |
| BRT | 4.307 |
| Maskineri | 4 * Caterpillar 3521B |
| Fart | 16,5 kn. |
| Antal passager | 600 / 1.000 |
| Antal køjer | 0 |
| Antal biler | 150 / 140 |
| Lanemeter | ? |
| Hjemstedshavn | Piraeus |
| Flag | Greece |
| Tidligere navne | Achaeos (2013-2014) - 2wayferries Achaeos (2012-2013) - Achaeos Ferries Achaeos (2011-2012) - Blu Navy Achaeos (2006-2011) - Achaeos Ferries |
| Tidligere ejere | - |
| Søster skibe | - |
| Notes | - |
- M/F Achaeos

Foto: www.bellezzedellatoscana.it (Piombino 11/5-2011)
- M/F Achaeos

Foto: www.bellezzedellatoscana.it (Piombino 11/5-2011)














