M/F Stena Hollandica
| Rute | Harwich - Hoek Van Holland
|
| IMO | 9419163 |
| Bygget i år | 2010 |
| Værft | Wadan Yards MTW GmbH, Germany (#159) |
| Ejer | Stena North Sea Ltd |
| Operatør | Stena Line |
| Længde | 240,0 m |
| Bredde | 32,0 m |
| Dybdegående | 6,4 m |
| BRT | 64.039 |
| Maskineri | 2 * MAN 6L48/60CR + 2 * MAN 8L48/60CR |
| Fart | 22 kn. |
| Antal passager | 1.200 |
| Antal køjer | 540 cabins |
| Antal biler | 230 |
| Lanemeter | 5.566 |
| Hjemstedshavn | Hoek Van Holland |
| Flag | Netherlands |
| Tidligere navne | |
| Tidligere ejere | - |
| Søster skibe | Stena Britannica, |
| Notes | - |
M/F Stena Hollandica

Foto: Ryan Hollis (Wismar)
M/F Stena Hollandica

Foto: Steffen Daschke (Wismar 7/4-2010)
M/F Stena Hollandica

Foto: Steffen Daschke (Wismar 7/4-2010)
M/F Stena Hollandica

Foto: Alex Blok (Hoek Van Holland 16/5-2010)
M/F Stena Hollandica

Foto: Alex Blok (Hoek Van Holland 16/5-2010)
M/F Stena Hollandica

Foto: Alex Blok (Hoek Van Holland 16/5-2010)
M/F Stena Hollandica

Foto: Jeffrey le Feber (Hoek Van Holland 17/5-2010)
M/F Stena Hollandica

Foto: Jeffrey le Feber (Hoek Van Holland 17/5-2010)
M/F Stena Hollandica

Foto: Arne Brugman (Hoek Van Holland 13/12-2010)
M/F Stena Hollandica

Foto: Arne Brugman (Hoek Van Holland 17/12-2010)
M/F Stena Hollandica

Foto: Marco de Koster (Hoek Van Holland 27/3-2011)
M/F Stena Hollandica

Foto: Arne Brugman (Hoek van Holland 2/10-2012)
M/F Stena Hollandica

Foto: Arne Brugman (Hoek Van Holland 19/8-2014)
M/F Stena Hollandica

Foto: Arne Brugman (Hoek Van Holland 19/8-2014)
M/F Stena Hollandica

Foto: Arne Brugman (Hoek Van Holland 3/9-2017)
M/F Stena Hollandica

Foto: Arne Brugman (Hoek Van Holland 22/4-2018)
M/F Stena Hollandica

Foto: Arne Brugman (Hoek Van Holland 9/9-2018)
M/F Stena Hollandica

Foto: Arne Brugman (Hoek Van Holland 1/1-2019)
M/F Stena Hollandica

Foto: Arne Brugman (Hoek Van Holland 18/6-2019)
M/F Stena Hollandica

Foto: Arne Brugman (Hoek Van Holland 22/4-2020)
M/F Stena Hollandica

Foto: Arne Brugman (Hoek Van Holland, 21/12-2021)
M/F Stena Hollandica

Foto: Arne Brugman (Hoek Van Holland, 31/5-2022)
M/F Stena Hollandica

Foto: Arne Brugman (Hoek Van Holland, 20/9-2022)
M/F Stena Hollandica

Foto: Arne Brugman (Hoek Van Holland, 17/9-2023)
M/F Stena Hollandica

Foto: Arne Brugman (Hoek Van Holland, 18/3-2024)
M/F Stena Hollandica

Foto: Arne Brugman (Hoek Van Holland, 9/8-2024)
M/F Stena Hollandica

Foto: Arne Brugman (Hoek Van Holland, 7/9-2025)