M/F Tidefjord
| Rute | Festøya - Solavågen
|
| IMO | 9419204 |
| Bygget i år | 2008 |
| Værft | Fiskerstrand Verft AS, Norway (#59) |
| Ejer | Norled AS |
| Operatør | Norled |
| Længde | 113,96 m |
| Bredde | 16,8 m |
| Dybdegående | 3,36 m |
| BRT | 2.979 |
| Maskineri | 2 * Mitsubishi S12R-MPTA + Battery |
| Fart | 13 kn. |
| Antal passager | 347 |
| Antal køjer | 0 |
| Antal biler | 120 |
| Lanemeter | ? |
| Hjemstedshavn | Ã…lesund |
| Flag | Norway |
| Tidligere navne | Tidefjord (2008-2011) - Tide Sjø
|
| Tidligere ejere | Tide Sjø AS (2008-2011) |
| Søster skibe | Oppedal, |
| Notes | Ombygget til hybridfærge i 2019. |
M/F Tidefjord

Foto: Frans Truyens (Ã…lesund 21/9-2017)
M/F Tidefjord

Foto: Frans Truyens (Ã…lesund 21/9-2017)
M/F Tidefjord

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Festøya, 19/7-2020)
M/F Tidefjord

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Festøya, 19/7-2020)