M/F Ã…rdal
| Route | Hatvik - Venjaneset
|
| IMO | 9428803 |
| Building year | 2008 / 2019 |
| Building yard | Fiskerstrand Verft AS, Norway (#61) |
| Owner | Fjord1 ASA |
| Operator | Fjord1 |
| Length | 93,9 m |
| Breadth | 15,7 m |
| Draft | 3,65 m |
| GT | 2.365 |
| Machinery | 2 * Catapillar C32 + Battery |
| Speed | 12 kn. |
| Number of passengers | 292 |
| Number of beds | 0 |
| Number of cars | 105 |
| Lanemetres | ? |
| Port of registry | Florø |
| Flag | Norway |
| Former names | |
| Former owners | Fjord 1 Fylkesbaatane AS (2008-2012) |
| Sister ships | - |
| Notes | Converted to hybrid ferry in 2019. |
M/F Ã…rdal

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Halhjem, 17/7-2020)
M/F Ã…rdal

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Halhjem, 17/7-2020)