M/S Spitsbergen
| Route | Cruise |
| IMO | 9434060 |
| Building year | 2009 / 2016 |
| Building yard | Estaleiros Navais de Viana do Castelo, Portugal (#258) |
| Owner | Jiaye International Ship Lease Co. Ltd. |
| Operator | HX Expeditions |
| Length | 96,94 m / 100,54 m |
| Breadth | 18,0 m |
| Draft | 5,0 m / 5,30 m |
| GT | 7.025 / 7.344 |
| Machinery | 4 * 16VDZC Anglo Belgian Company |
| Speed | 17,4 kn. |
| Number of passengers | 750 / 335 / 150 |
| Number of beds | 54 / 243 / ? |
| Number of cars | 140 / 0 |
| Lanemetres | ? / 0 |
| Port of registry | ? |
| Flag | Bermuda |
| Former names | Spitsbergen (2022-2025) - Hurtigruten Expeditions Spitsbergen (2016-2022) - Hurtigruten Norway Explorer (2015-2016) - Hurtigruten Atlântida (2009-2015) |
| Former owners | Explorer I AS (2015-2016)
Hurtigruten ASA (2015) Douro Azul SA (2015) Venezuela government (2014-2015) ? (2009-2014) Atlânticoline SA (2009) |
| Sister ships | - |
| Notes | Ordered by the "Atlânticoline" but never delivered, because the ferry was too heavy. |


