M/F Pentalina
| Rute | St Margaret’s Hope - Gills Bay |
| IMO | 9437969 |
| Bygget i år | 2008 |
| Værft | FBMA Marine, Phillipines (#1025) |
| Ejer | Pentland Ferries Ltd. |
| Operatør | Pentland Ferries |
| Længde | 67,16 m |
| Bredde | 20,0 m |
| Dybdegående | 2,5 m |
| BRT | 2.382 |
| Maskineri | 4 * KTA-38 Cummins |
| Fart | 19,7 kn. |
| Antal passager | 237 |
| Antal køjer | 0 |
| Antal biler | 70 |
| Lanemeter | ? |
| Hjemstedshavn | Kirkwall |
| Flag | United Kingdom |
| Tidligere navne | |
| Tidligere ejere | - |
| Søster skibe | - |
| Notes | - |

