M/F Bahama Mama
| Rute | Almeria - Melilla Málaga - Melilla |
| IMO | 9441142 |
| Bygget i år | 2009 |
| Værft | Astilleros Barreras, Spain (#1662) |
| Ejer | Gestion Naviera Sl |
| Operatør | Balearia |
| Længde | 154,5 m |
| Bredde | 24,2 m |
| Dybdegående | 5,5 m |
| BRT | 20.238 |
| Maskineri | 2 * Caterpillar MaK 9M43C |
| Fart | 23 kn. |
| Antal passager | 966 / 1.000 |
| Antal køjer | 206 |
| Antal biler | 600 |
| Lanemeter | 1.413 |
| Hjemstedshavn | Valletta |
| Flag | Malta |
| Tidligere navne | Bahama Mama (2025) - Naviera Armas Bahama Mama (2015-2025) - Balearia SF Alhucemas (2009-2015) - Balearia |
| Tidligere ejere | Balearia Eurolineas Maritimas S.A.L. (2012-2015)
Euromaroc 2000 Sl (2011-2012) Lico Leasing Sa EFC (2009-2011) |
| Søster skibe | - |
| Notes | - |




