M/F Forza
| Rute | Genoa - Palermo |
| IMO | 9458523 |
| Bygget i år | 2010 |
| Værft | Nuovi Canterie Apuani, Italy (#1243) |
| Ejer | Grimaldi Holding |
| Operatør | Grandi Navi Veloci |
| Længde | 199,14 m |
| Bredde | 26,6 m |
| Dybdegående | 6,4 m |
| BRT | 25.518 |
| Maskineri | 2 * Wärtsilä 12V46 |
| Fart | 24 kn. |
| Antal passager | 500 |
| Antal køjer | 268 |
| Antal biler | 600 |
| Lanemeter | 2.623 |
| Hjemstedshavn | Genova |
| Flag | Italy |
| Tidligere navne | Forza (2016-2020) - Trasmediterranea Forza (2012-2016) - Anek Lines Forza (2011-2012) - Grandi Navi Veloci Forza (2010-2011) Forza (2010) - Grandi Navi Veloci |
| Tidligere ejere | - |
| Søster skibe | Athena Seaways, Regina Seaways, Rizhao Orient, Superfast I, Superfast II, Tenacia, Victoria Seaways, |
| Notes | - |





