M/F Fannefjord
| Rute | Drag - Kjøpsvik
|
| IMO | 9477127 |
| Bygget i år | 2010 |
| Værft | Gdanska Stocznia "Remontowa" SA, Poland (#1994/2) |
| Ejer | Fjord1 ASA |
| Operatør | Fjord1 |
| Længde | 122,69 m |
| Bredde | 16,21 m |
| Dybdegående | 3,5 m |
| BRT | 2.971 |
| Maskineri | 2 * Mitsubishi GS16R-MPTK + Battery |
| Fart | 16 kn. |
| Antal passager | 390 |
| Antal køjer | 0 |
| Antal biler | 129 |
| Lanemeter | ? |
| Hjemstedshavn | Molde |
| Flag | Norway |
| Tidligere navne | |
| Tidligere ejere | Fjord1 MRF AS (2010-2012) |
| Søster skibe | Korsfjord, Moldefjord, Romsdalsfjord, |
| Notes | Ombygget til hybridfærge i 2015. |
M/F Fannefjord

Foto: Frans Truyens (Molde 8/6-2019)
M/F Fannefjord

Foto: Frans Truyens (Molde 8/6-2019)
M/F Fannefjord

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Molde, 20/7-2020)
M/F Fannefjord

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Molde, 20/7-2020)