M/F Norangsfjord
| Rute | Aukra - Hollingsholmen |
| IMO | 9521722 |
| Bygget i år | 2010 |
| Værft | Fiskarstrand Verft AS, Norway (#67) |
| Ejer | Fjord1 ASA |
| Operatør | Fjord1 |
| Længde | 113,56 m |
| Bredde | 16,8 m |
| Dybdegående | 3,4 m |
| BRT | 2.979 |
| Maskineri | 4 * Caterpillar C32 |
| Fart | 13 kn. |
| Antal passager | 350 |
| Antal køjer | 0 |
| Antal biler | 120 |
| Lanemeter | ? |
| Hjemstedshavn | Florø |
| Flag | Norway |
| Tidligere navne | Tidefjell (2011-2012) - Norled Tidefjell (2010-2011) - Tide Sjø |
| Tidligere ejere | Norled AS (2011-2012)
Tide Sjø AS (2010-2011) |
| Søster skibe | - |
| Notes | - |



