M/F Spirit of France
| Rute | Dover - Calais
|
| IMO | 9533816 |
| Bygget i år | 2012 |
| Værft | STX Europe, Finland (#1368) |
| Ejer | P&O Ferries Cyprus Ltd |
| Operatør | P&O Ferries |
| Længde | 213,0 m |
| Bredde | 30,8 m |
| Dybdegående | 6,5 m |
| BRT | 47.592 |
| Maskineri | 4 * MAN B&W 7L48/60 |
| Fart | 22 kn. |
| Antal passager | 2.000 / 1.750 |
| Antal køjer | 0 |
| Antal biler | 1.059 |
| Lanemeter | 3.746 |
| Hjemstedshavn | Limassol |
| Flag | Cyprus |
| Tidligere navne | |
| Tidligere ejere | White Cliffs Bail Snc (2012-2019)
P&O Ferries Ltd (2012) |
| Søster skibe | Oscar Wilde, |
| Notes | - |
M/F Spirit of France

Foto: Fabien Deman (Calais 19/2-2012)
M/F Spirit of France

Foto: Fabien Deman (Calais 19/2-2012)
M/F Spirit of France

Foto: Fabien Deman (Calais 19/2-2012)
M/F Spirit of France

Foto: Fabien Deman (Calais 19/2-2012)
M/F Spirit of France

Foto: Fabien Deman (Calais 5/10-2014)
M/F Spirit of France

Foto: Cedric Hacke (Calais 17/1-2017)
M/F Spirit of France

Foto: Cedric Hacke (Calais 17/1-2017)
M/F Spirit of France

Foto: Dirk Scheuenpflug (Calais, 10/7-2017)
M/F Spirit of France

Foto: Gareth Hopkin (Calais, 17/2-2024)
M/F Spirit of France

Foto: Gareth Hopkin (Calais, 17/2-2024)