M/F Cartour Delta
| Rute | Salerno - Messina
|
| IMO | 9539042 |
| Bygget i år | 2010 |
| Værft | Cantiere Navale 'Visentini' S.A.S. di Visentini Francesco & C., Italy (#227) |
| Ejer | Cartour Srl. |
| Operatør | Caronte & Tourist |
| Længde | 186,5 m |
| Bredde | 25,6 m |
| Dybdegående | 6,8 m |
| BRT | 26.375 |
| Maskineri | 2 * MAN 9L48/60B |
| Fart | 24 kn. |
| Antal passager | 580 |
| Antal køjer | 428 |
| Antal biler | 195 |
| Lanemeter | 2.860 |
| Hjemstedshavn | Bari |
| Flag | Italy |
| Tidligere navne | |
| Tidligere ejere | Visemar Di Navigazione (2010) |
| Søster skibe | Hedy Lamarr, |
| Notes | - |
M/F Cartour Delta

Foto: Martin Edwards (Salerno, June 2011)
M/F Cartour Delta

Foto: Cees Vastenhout (Salerno 4/8-2013)
M/F Cartour Delta

Foto: Michael Koefoed-Hansen (18/6-2016)
M/F Cartour Delta

Foto: Alan Moorhouse (Messina, 1/4-2025)