HSC Pepita CastellvÃ
| Rute | Laid up / Oplagt |
| IMO | 9551363 |
| Bygget i år | 2010 |
| Værft | Austal ships, Australia |
| Ejer | Baleà ria Eurolineas Maritimas |
| Operatør | Balearia |
| Længde | 102,0 m |
| Bredde | 27,4 m |
| Dybdegående | 4,5 m |
| BRT | 6.307 |
| Maskineri | 3 * MTU 20V8000M71L |
| Fart | 35 kn. |
| Antal passager | 880 / 870 |
| Antal køjer | 0 |
| Antal biler | 245 / 250 |
| Lanemeter | 190 |
| Hjemstedshavn | Limassol |
| Flag | Cyprus |
| Tidligere navne | Overview (2025-2026) Condor Liberation (2015-2025) - Condor Ferries Austal Hull 270 (2013-2015) Austal 270 (2010-2013) |
| Tidligere ejere | Overview Shipping Inc. (2025-2026)
Condor Ltd. (2014-2025) Austal Cyprus Ltd (2012-2014) Austal Ships Pty Ltd. (2010-2012) |
| Søster skibe | - |
| Notes | - |




