M/F Selbjørnsfjord
| Rute | Stangnes - Sørrollnes |
| IMO | 9553335 |
| Bygget i år | 2010 / 2017 |
| Værft | Fiskerstrand Verft AS, Norway (#70) |
| Ejer | Torghatten Midt AS |
| Operatør | Torghatten Nord |
| Længde | 113,96 m |
| Bredde | 16,8 m |
| Dybdegående | 3,9 m |
| BRT | 2.989 |
| Maskineri | Mitsubishi S12R-MPTA + Battery |
| Fart | 13 kn. |
| Antal passager | 290 |
| Antal køjer | 0 |
| Antal biler | 120 |
| Lanemeter | ? |
| Hjemstedshavn | Bergen |
| Flag | Norway |
| Tidligere navne | Selbjørnsfjord (2022-2023) - Torghatten Midt Selbjørnsfjord (2020-2022) - Boreal Sjø Selbjørnsfjord (2010-2020) - FosenNamsos Sjø |
| Tidligere ejere | FosenNamsos Sjø AS (2010-2022) |
| Søster skibe | - |
| Notes | Ombygget til hybridfærge i 2017. |


