M/F Blue Star Patmos
| Rute | Piraeus - Syros - Paros - Naxos - Ios - Santorini - Anafi |
| IMO | 9565041 |
| Bygget i år | 2012 |
| Værft | Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering Co Ltd, South Korea (#7510) |
| Ejer | Blue Star Ferries Naftiliaki |
| Operatør | Blue Star Ferries |
| Længde | 145,9 m |
| Bredde | 23,2 m |
| Dybdegående | 5,9 m |
| BRT | 18.498 |
| Maskineri | 4 * MAN |
| Fart | 26,0 kn. |
| Antal passager | 2.400 / 2.000 |
| Antal køjer | 116 |
| Antal biler | 430 |
| Lanemeter | 600 |
| Hjemstedshavn | Piraeus |
| Flag | Greece |
| Tidligere navne | |
| Tidligere ejere | - |
| Søster skibe | Blue Star Delos, |
| Notes | - |
M/F Blue Star Patmos

Foto: Frans Truyens (Piraeus 28/8-2012)
M/F Blue Star Patmos

Foto: Frans Truyens (Piraeus 28/8-2012)