M/F Uløytind
| Rute | Rotsund - Havnnes - Uløybukt |
| IMO | 9589451 |
| Bygget i år | 2011 |
| Værft | Remontowa - Stocznia Pólnocna SA, Poland (#2398/2) |
| Ejer | Torghatten Nord AS |
| Operatør | Torghatten Nord |
| Længde | 36,4 m |
| Bredde | 10,06 m |
| Dybdegående | 2,75 m |
| BRT | 396 |
| Maskineri | 2 * Volvo D16 |
| Fart | 12 kn. |
| Antal passager | 48 |
| Antal køjer | 0 |
| Antal biler | 16 |
| Lanemeter | ? |
| Hjemstedshavn | Tromsø |
| Flag | Norway |
| Tidligere navne | |
| Tidligere ejere | - |
| Søster skibe | - |
| Notes | - |

