M/F Tanit
| Rute | Genoa - La Goulette Marseille - La Goulette |
| IMO | 9598579 |
| Bygget i år | 2012 |
| Værft | Daewoo Shipbuilding & Heavy Machinery Ltd, South Korea (#7511) |
| Ejer | Cotunav |
| Operatør | CoTuNav (Tunisia ferries) |
| Længde | 212,0 m |
| Bredde | 30,0 m |
| Dybdegående | 7,2 m |
| BRT | 52.645 |
| Maskineri | 4 * MAN 12V48/60CR |
| Fart | 27,5 kn. |
| Antal passager | 3.200 |
| Antal køjer | (682 cabins) |
| Antal biler | 1.060 |
| Lanemeter | ? |
| Hjemstedshavn | La Goulette |
| Flag | Tunisia |
| Tidligere navne | Tanit (2019) - Navantia shipyard Tanit (2016-2019) - CoTuNav (Tunisia ferries) Tanit (2016) - Navantia shipyard Tanit (2012-2016) - CoTuNav (Tunisia ferries) |
| Tidligere ejere | - |
| Søster skibe | - |
| Notes | - |





