M/F Lødingen
| Rute | Bognes - Lødingen
|
| IMO | 9607409 |
| Bygget i år | 2012 |
| Værft | Gdanska Stocznia Remontowa, Poland (#2410/4) |
| Ejer | Torghatten Nord AS |
| Operatør | Torghatten Nord |
| Længde | 93,0 m |
| Bredde | 16,78 m |
| Dybdegående | 4,14 m |
| BRT | 5.651 |
| Maskineri | Rolls-Royce Bergen C26:33L-9 |
| Fart | 16 kn. |
| Antal passager | 390 |
| Antal køjer | 0 |
| Antal biler | 120 |
| Lanemeter | ? |
| Hjemstedshavn | Tromsø |
| Flag | Norway |
| Tidligere navne | |
| Tidligere ejere | - |
| Søster skibe | Barøy, |
| Notes | - |
M/F Lødingen

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Bognes, 22/7-2022)
M/F Lødingen

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Bognes, 22/7-2022)
M/F Lødingen

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Bognes, 22/7-2022)