HSC Francisco
| Route | Buenos Aires - Montevideo |
| IMO | 9610028 |
| Building year | 2013 |
| Building yard | Incat, Tasmania (#069) |
| Owner | Buquebus International Ltd. |
| Operator | Buquebus |
| Length | 99,0 m |
| Breadth | 26,94 m |
| Draft | 2,98 m |
| GT | 7.109 |
| Machinery | 2 * GE LM2500 |
| Speed | 50 (56 max) kn. |
| Number of passengers | 950 |
| Number of beds | 0 |
| Number of cars | 155 |
| Lanemetres | ? |
| Port of registry | Montevideo |
| Flag | Uruguay |
| Former names | Lopez Mena (2013) - Buquebus
|
| Former owners | - |
| Sister ships | - |
| Notes | - |
HSC Lopez Mena

Photo: Hamilton Carminatti (Hobart, 2012)
HSC Lopez Mena

Photo: Hamilton Carminatti (Hobart, 2012)
HSC Lopez Mena

Photo: Hamilton Carminatti (Hobart 2/2-2013)
HSC Lopez Mena

Photo: Hamilton Carminatti (Hobart 22/2-2013)
HSC Lopez Mena

Photo: Glenn Towler (Hobart 25/2-2013)
HSC Lopez Mena

Photo: Hamilton Carminatti (Hobart 18/3-2013)
HSC Lopez Mena

Photo: Hamilton Carminatti (Tasman Bridge 18/3-2013)
HSC Lopez Mena

Photo: Hamilton Carminatti (Tasman Bridge 18/3-2013)
HSC Francisco

Photo: Incat
HSC Francisco

Photo: Mike Pryce (Wellington 19/7-2013)
HSC Francisco

Photo: Mike Pryce (Wellington 19/7-2013)
HSC Francisco

Photo: Mike Pryce (Wellington 19/7-2013)
HSC Francisco

Photo: Hamilton Carminatti (26/9-2013)
HSC Francisco

Photo: Hamilton Carminatti (3/10-2013)
HSC Francisco

Photo: Hamilton Carminatti (3/10-2013)
HSC Francisco

Photo: Hamilton Carminatti (10/1-2014)
HSC Francisco

Photo: Hamilton Carminatti (10/1-2014)
HSC Francisco

Photo: Hamilton Carminatti (10/1-2014)