M/F Mjølner-Fur
| Rute | Branden - Fur
|
| IMO | 9635327 |
| Bygget i år | 2011 |
| Værft | Assens Skibsværft A/S, Denmark (#331) |
| Ejer | Fursund Færgeri |
| Operatør | Fursund Færgeri |
| Længde | 42,4 m |
| Bredde | 13,5 m |
| Dybdegående | 2,5 m |
| BRT | 475 |
| Maskineri | 2 * Scania DI16 42M |
| Fart | 10 kn. |
| Antal passager | 147 |
| Antal køjer | 0 |
| Antal biler | 30 |
| Lanemeter | 40 |
| Hjemstedshavn | Fur |
| Flag | Denmark |
| Tidligere navne | |
| Tidligere ejere | - |
| Søster skibe | - |
| Notes | - |
M/F Mjølner-Fur

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Branden 19/7-2017)
M/F Mjølner-Fur

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Branden 19/7-2017)
M/F Mjølner-Fur

Foto: Peter Therkildsen
M/F Mjølner-Fur

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Branden, 18/7-2024)
M/F Mjølner-Fur

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Branden, 18/7-2024)