M/F Feggesund
| Rute | Feggesund
|
| IMO | 9640918 |
| Bygget i år | 2012 |
| Værft | Hvide Sande Skibs- og Bådebyggeri A/S, Denmark (#125) |
| Ejer | I/S Mors-Thy Færgefart |
| Operatør | Mors-Thy Færgefart |
| Længde | 39,6 m |
| Bredde | 10,7 m |
| Dybdegående | 2,4 m |
| BRT | 380 |
| Maskineri | 2 * Scania DI12 |
| Fart | 10 kn. |
| Antal passager | 98 |
| Antal køjer | 0 |
| Antal biler | 22 |
| Lanemeter | ? |
| Hjemstedshavn | Nykøbing Mors |
| Flag | Denmark |
| Tidligere navne | |
| Tidligere ejere | - |
| Søster skibe | - |
| Notes | - |
M/F Feggesund

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Feggesund 11/7-2015)
M/F Feggesund

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Feggesund 11/7-2015)