M/F Agersø III
| Rute | Stigsnæs - Agersø
|
| IMO | 9649677 |
| Bygget i år | 2012 |
| Værft | Søby Værft A/S, Denmark (#106) |
| Ejer | Slagelse Kommune |
| Operatør | Agersø & Omø færgerne |
| Længde | 38,4 m |
| Bredde | 11,5 m |
| Dybdegående | 3,4 m |
| BRT | 406 |
| Maskineri | 2 * Scania DI16 42M |
| Fart | 10,5 kn. |
| Antal passager | 98 (summer) / 60 (winter) |
| Antal køjer | 0 |
| Antal biler | 19 |
| Lanemeter | ? |
| Hjemstedshavn | Agersø |
| Flag | Denmark |
| Tidligere navne | Agersø III (2015) - Ø-Færgen Agersø III (2012-2015) - Agersø & Omø færgerne
|
| Tidligere ejere | - |
| Søster skibe | - |
| Notes | - |
M/F Agersø III

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Stigsnæs 14/9-2013)
M/F Agersø III

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Stigsnæs 14/9-2013)
M/F Agersø III

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Stigsnæs 14/9-2013)
M/F Agersø III

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Stigsnæs 14/9-2013)
M/F Agersø III

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Stigsnæs 14/9-2013)
M/F Agersø III

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Stigsnæs 30/4-2016)
M/F Agersø III

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Stigsnæs 30/4-2016)
M/F Agersø III

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Stigsnæs, 21/8-2021)
M/F Agersø III

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Stigsnæs, 15/1-2022)
M/F Agersø III

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Stigsnæs, 15/1-2022)