M/F Hallaig
| Rute | Sconser (Skye) - Raasay |
| IMO | 9652832 |
| Bygget i år | 2012 |
| Værft | Ferguson Shipbuilders, Port Glasgow, United Kingdom |
| Ejer | Caledonian Maritime Assets Ltd |
| Operatør | Caledonian MacBrayne |
| Længde | 43,5 m |
| Bredde | 12,2 m |
| Dybdegående | 1,73 m |
| BRT | 499 |
| Maskineri | 3 * Volvo Penta Marine D13 MG + Lithium Ion batteries |
| Fart | 9 kn. |
| Antal passager | 150 |
| Antal køjer | 0 |
| Antal biler | 23 |
| Lanemeter | ? |
| Hjemstedshavn | Glasgow |
| Flag | United Kingdom |
| Tidligere navne | |
| Tidligere ejere | - |
| Søster skibe | Catriona, Lochinvar, |
| Notes | Den første af tre Hybrider leveret til Caledonian MacBrayne. |
M/F Hallaig

Foto: Caledonian MacBrayne