M/F Höegh Amsterdam
| Rute | ? |
| IMO | 9660798 |
| Bygget i år | 2013 |
| Værft | Hyundai Mipo Docyard, Korea (#8064) |
| Ejer | Amsterdam Maritime Ltd. |
| Operatør | Höegh Autoliners |
| Længde | 199,95 m |
| Bredde | 32,26 m |
| Dybdegående | 10,02 m |
| BRT | 58.767 |
| Maskineri | B&W 7S60 ME-C |
| Fart | 20 kn. |
| Antal passager | 0 |
| Antal køjer | 0 |
| Antal biler | 6.677 |
| Lanemeter | ? |
| Hjemstedshavn | Nassau |
| Flag | Bahamas |
| Tidligere navne | |
| Tidligere ejere | Ray Car Carriers Ltd. (2013) |
| Søster skibe | Höegh Antwerp |
| Notes | - |
M/F Höegh Amsterdam

Foto: Peter Smith (14/6-2016)
M/F Höegh Amsterdam

Foto: Lucien van der Horn (Westerschelde 15/5-2019)