M/F Strynø
| Rute | Rudkøbing - Strynø
|
| IMO | 9664524 |
| Bygget i år | 2013 |
| Værft | Hvide Sande Skibs- og Bådebyggeri A/S, Denmark (#129) |
| Ejer | Langeland Kommune |
| Operatør | Strynø-Rudkøbing Færgefart |
| Længde | 38,20 m |
| Bredde | 10,80 m |
| Dybdegående | 3,5 m |
| BRT | 310 |
| Maskineri | 2 * Volvo Penta D13MH |
| Fart | 8,5 kn. |
| Antal passager | 98 (summer) / 58 (winter) |
| Antal køjer | 0 |
| Antal biler | 14 |
| Lanemeter | ? |
| Hjemstedshavn | Rudkøbing |
| Flag | Denmark |
| Tidligere navne | |
| Tidligere ejere | - |
| Søster skibe | - |
| Notes | - |
M/F Strynø

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Rudkøbing 5/12-2015)
M/F Strynø

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Rudkøbing 5/12-2015)
M/F Strynø

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Rudkøbing 5/12-2015)
M/F Strynø

Foto: Peter Therkildsen (Rudkøbing, August 2024)