M/F Atlantic Sea
| Rute | ? |
| IMO | 9670597 |
| Bygget i år | 2016 |
| Værft | Hudong Zhonghua Shipbuilding Group Co., China (#H1697A) |
| Ejer | ACL Vessel Three H1697A AB |
| Operatør | Atlantic Container Line |
| Længde | 296,0 m |
| Bredde | 37,60 m |
| Dybdegående | 11,64 m |
| BRT | 100.430 |
| Maskineri | 1 * HHM-Wärtsilä 8RTfl ex68D |
| Fart | 18 kn. |
| Antal passager | ? |
| Antal køjer | ? |
| Antal biler | 1.307 |
| Lanemeter | ? |
| Hjemstedshavn | Liverpool |
| Flag | United Kingdom |
| Tidligere navne | |
| Tidligere ejere | - |
| Søster skibe | Atlantic Star, |
| Notes | - |
M/F Atlantic Sea

Foto: Lucien van der Horn (Westerschelde 23/7-2020)