M/F Höegh Jacksonville
| Rute | ? |
| IMO | 9673379 |
| Bygget i år | 2014 |
| Værft | Daewoo-Mangalia Heavy Ind., Korea (#4401) |
| Ejer | LH Shiplease 1 AS |
| Operatør | Höegh Autoliners |
| Længde | 199,90 m |
| Bredde | 32,26 m |
| Dybdegående | 7,11 m |
| BRT | 58531 |
| Maskineri | B&W 5S60ME-8.2 |
| Fart | ? kn. |
| Antal passager | 0 |
| Antal køjer | 0 |
| Antal biler | 6.42 |
| Lanemeter | ? |
| Hjemstedshavn | Oslo |
| Flag | Norway |
| Tidligere navne | |
| Tidligere ejere | Ocean Yield ASA (2014) |
| Søster skibe | Höegh Jeddah |
| Notes | - |

