M/F SeaRoad Mersey II
| Route | Melbourne - Devonport |
| IMO | 9745794 |
| Building year | 2016 |
| Building yard | Flensburger Schiffbau-Gesellschaft, Germany (#768) |
| Owner | SeaRoad Shipping Pty. Ltd. |
| Operator | SeaRoad |
| Length | 181,52 m |
| Breadth | 26,60 m |
| Draft | 5,90 m |
| GT | 25.409 |
| Machinery | ? |
| Speed | 20 kn. |
| Number of passengers | ? |
| Number of beds | ? |
| Number of cars | ? |
| Lanemetres | 2.000 |
| Port of registry | Devonport |
| Flag | Australia |
| Former names | |
| Former owners | - |
| Sister ships | - |
| Notes | - |
M/F SeaRoad Mersey II

Photo: Peter Therkildsen (Odense Fjord 16/9-2016)
M/F SeaRoad Mersey II

Photo: Peter Therkildsen (Odense Fjord 16/9-2016)