M/F Seaspan Swift
| Route | Tilbury Island - Swartz Bay |
| IMO | 9764221 |
| Building year | 2016 |
| Building yard | ? |
| Owner | Seaspan Ferries Corporation |
| Operator | Seaspan Ferries |
| Length | 148,9 m |
| Breadth | 26,0 m |
| Draft | 7,0 m |
| GT | 4.810 |
| Machinery | ? |
| Speed | ? kn. |
| Number of passengers | ? |
| Number of beds | ? |
| Number of cars | ? |
| Lanemetres | ? |
| Port of registry | ? |
| Flag | Canada |
| Former names | |
| Former owners | |
| Sister ships | - |
| Notes | - |

