M/F Bastø VI
| Rute | Moss - Horten
|
| IMO | 9769219 |
| Bygget i år | 2016 |
| Værft | Cemre Shipyard, Turkey (#46) |
| Ejer | T-Finans AS |
| Operatør | Torghatten Sør |
| Længde | 142,9 m |
| Bredde | 21,0 m |
| Dybdegående | 5,0 m |
| BRT | 7.870 |
| Maskineri | 2 * GE 8L250MDC |
| Fart | 18 kn. |
| Antal passager | 600 |
| Antal køjer | 0 |
| Antal biler | 200 |
| Lanemeter | ? |
| Hjemstedshavn | Horten |
| Flag | Norway |
| Tidligere navne | Bastø VI (2016-2025) - Bastø Fosen
|
| Tidligere ejere | - |
| Søster skibe | Bastø IV, Bastø V, |
| Notes | Ombygget til hybridfærge i 2022. |
M/F Bastø VI

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Horten, 21/5-2019)
M/F Bastø VI

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Horten, 21/5-2019)
M/F Bastø VI

Foto: Peter Hobel (Moss, 21/5-2019)
M/F Bastø VI

Foto: Peter Hobel (Moss, 21/5-2019)
M/F Bastø VI

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Horten, 15/10-2022)
M/F Bastø VI

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Horten, 15/10-2022)
M/F Bastø VI

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Horten, 21/7-2023)