M/F Megastar
| Rute | Helsinki - Tallinn
|
| IMO | 9773064 |
| Bygget i år | 2017 |
| Værft | Meyer Turku Oy, Finland (#1391) |
| Ejer | Tallink Group Ltd. |
| Operatør | Tallink |
| Længde | 212,2 m |
| Bredde | 30,6 m |
| Dybdegående | 7,1 m |
| BRT | 49.134 |
| Maskineri | 3 * Wärtsilä W12V50DF + 2 * Wärtsilä W6L50DF |
| Fart | 27 kn. |
| Antal passager | 2.800 |
| Antal køjer | 94 |
| Antal biler | 800 |
| Lanemeter | 3.653 |
| Hjemstedshavn | Tallinn |
| Flag | Estonia |
| Tidligere navne | |
| Tidligere ejere | - |
| Søster skibe | - |
| Notes | |
M/F Megastar

Foto: Nick Tolerton (Helsinki 9/6-2018)
M/F Megastar

Foto: Wojciech Klosek (Helsinki 21/7-2019)
M/F Megastar

Foto: Wojciech Klosek (Helsinki 21/7-2019)