M/F Anassa M
| Rute | Limenas - Keramoti |
| IMO | 9800128 |
| Bygget i år | 2015 |
| Værft | Kouris Shipyard, Greece |
| Ejer | Nisos Thassos Ne |
| Operatør | Thassos Ferries |
| Længde | 102,0 m |
| Bredde | 20,0 m |
| Dybdegående | 2,5 m |
| BRT | 1.510 |
| Maskineri | 4 * Caterpillar |
| Fart | 13 kn. |
| Antal passager | 1.130 |
| Antal køjer | 0 |
| Antal biler | 220 |
| Lanemeter | 480 |
| Hjemstedshavn | ? |
| Flag | Greece |
| Tidligere navne | |
| Tidligere ejere | - |
| Søster skibe | - |
| Notes | - |


