M/F Tasmanian Achiever II
| Rute | Malbourne - Burnie |
| IMO | 9812468 |
| Bygget i år | 2018 |
| Værft | CSC Jinling, China |
| Ejer | Strait Link QS Pty Ltd. |
| Operatør | Strait Link |
| Længde | 210,74 m |
| Bredde | 28 m |
| Dybdegående | 6,2 m |
| BRT | 28.709 |
| Maskineri | ? |
| Fart | ? kn. |
| Antal passager | ? |
| Antal køjer | ? |
| Antal biler | ? |
| Lanemeter | 3.500 |
| Hjemstedshavn | Malbourne |
| Flag | Australia |
| Tidligere navne | Tasmanian Achiever II (2018-2022) - Toll Shipping
|
| Tidligere ejere | Toll Transport Pty Ltd. (2018-2021) |
| Søster skibe | Victorian Reliance II, |
| Notes | - |
M/F Tasmanian Achiever II

Foto: Gary Houston (CC0 1.0) (Burnie 27/3-2019)