M/F Hubbard
| Rute | (Kake) - (Angoon) - (Gustavus) - (Tenakee) - (Hoonah) - Juneau - Haines - Skagway |
| IMO | 9812808 |
| Bygget i år | 2021 |
| Værft | Vigor Shipyard, USA |
| Ejer | Alaska State |
| Operatør | Alaska Marine Highway System |
| Længde | 85,34 m |
| Bredde | 20,42 m |
| Dybdegående | 4,24 m |
| BRT | 5.516 |
| Maskineri | 2 * EMD 12-710G7CT3 |
| Fart | 16,5 kn. |
| Antal passager | 290 |
| Antal køjer | 0 |
| Antal biler | 53 |
| Lanemeter | ? |
| Hjemstedshavn | ? |
| Flag | United States of America |
| Tidligere navne | |
| Tidligere ejere | - |
| Søster skibe | Tazlina, |
| Notes | - |
M/F Hubbard

Tegning: Alaska Marine Highway System