M/F Lagatun
| Rute | Flakk - Rørvik
|
| IMO | 9820398 |
| Bygget i år | 2018 |
| Værft | Myklebust Verft AS, Norway (#390) |
| Ejer | FosenNamsos Sjø AS |
| Operatør | Torghatten Midt |
| Længde | 107,53 m |
| Bredde | 16,8 m |
| Dybdegående | 3,8 m |
| BRT | 3.860 |
| Maskineri | 3 * Scania DI16 90M + Battery |
| Fart | ? kn. |
| Antal passager | 399 |
| Antal køjer | 0 |
| Antal biler | 130 |
| Lanemeter | ? |
| Hjemstedshavn | Trondheim |
| Flag | Norway |
| Tidligere navne | Lagatun (2018-2022) - FosenNamsos Sjø
|
| Tidligere ejere | - |
| Søster skibe | Munken, |
| Notes | - |
M/F Lagatun

Foto: Frans Truyens (Trondheimsfjorden 8/6-2019)
M/F Lagatun

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Flakk, 22/7-2020)
M/F Lagatun

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Flakk, 22/7-2020)
M/F Lagatun

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Flakk, 17/7-2022)
M/F Lagatun

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Flakk, 18/7-2022)