M/F Austrått
| Rute | Brekstad - Valset
|
| IMO | 9821990 |
| Bygget i år | 2018 |
| Værft | Havyard Ship Technology AS, Norway (#133) |
| Ejer | Fjord1 ASA |
| Operatør | Fjord1 |
| Længde | 66,4 m |
| Bredde | 14,2 m |
| Dybdegående | 3,8 m |
| BRT | 2.159 |
| Maskineri | ? + Battery |
| Fart | 15 kn. |
| Antal passager | 195 |
| Antal køjer | 0 |
| Antal biler | 50 |
| Lanemeter | ? |
| Hjemstedshavn | Florø |
| Flag | Norway |
| Tidligere navne | |
| Tidligere ejere | - |
| Søster skibe | Vestrått, |
| Notes | - |
M/F Austrått

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Valset, 22/7-2020)
M/F Austrått

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Valset, 22/7-2020)
M/F Austrått

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Brekstad, 18/7-2022)
M/F Austrått

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Brekstad, 18/7-2022)
M/F Austrått

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Brekstad, 18/7-2022)