M/F Lysøy
| Rute | Halhjem - Sandvikvåg
|
| IMO | 9822073 |
| Bygget i år | 2019 |
| Værft | Vard Group AS, Norway (#879) |
| Ejer | Torghatten Nord AS |
| Operatør | Torghatten Nord |
| Længde | 134,0 m |
| Bredde | 20,7 m |
| Dybdegående | 4,75 m |
| BRT | 7.294 |
| Maskineri | ? + Battery |
| Fart | 18 kn. |
| Antal passager | 545 |
| Antal køjer | 0 |
| Antal biler | 180 |
| Lanemeter | ? |
| Hjemstedshavn | Tromsø |
| Flag | Norway |
| Tidligere navne | |
| Tidligere ejere | - |
| Søster skibe | Flatøy, Færøy, Huftarøy, Samnøy, |
| Notes | - |
M/F Lysøy

Foto: Michael Koefoed-Hansen (17/7-2020)
M/F Lysøy

Foto: Michael Koefoed-Hansen (17/7-2020)
M/F Lysøy

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Sandvikvåg, 14/7-2022)
M/F Lysøy

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Sandvikvåg, 14/7-2022)
M/F Lysøy

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Halhjem, 14/7-2022)