M/F Lysøy
| Route | Halhjem - Sandvikvåg
|
| IMO | 9822073 |
| Building year | 2019 |
| Building yard | Vard Group AS, Norway (#879) |
| Owner | Torghatten Nord AS |
| Operator | Torghatten Nord |
| Length | 134,0 m |
| Breadth | 20,7 m |
| Draft | 4,75 m |
| GT | 7.294 |
| Machinery | ? + Battery |
| Speed | 18 kn. |
| Number of passengers | 545 |
| Number of beds | 0 |
| Number of cars | 180 |
| Lanemetres | ? |
| Port of registry | Tromsø |
| Flag | Norway |
| Former names | |
| Former owners | - |
| Sister ships | Flatøy, Færøy, Huftarøy, Samnøy, |
| Notes | - |
M/F Lysøy

Photo: Michael Koefoed-Hansen (17/7-2020)
M/F Lysøy

Photo: Michael Koefoed-Hansen (17/7-2020)
M/F Lysøy

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Sandvikvåg, 14/7-2022)
M/F Lysøy

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Sandvikvåg, 14/7-2022)
M/F Lysøy

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Halhjem, 14/7-2022)