M/F Herjólfur
| Rute | Vestmannaeyjar - Landeyjahöfn |
| IMO | 9825099 |
| Bygget i år | 2019 |
| Værft | Crist S.A., Poland (#70) |
| Ejer | Vegagerdin |
| Operatør | Vestmannaeyjaferjan Herjolfur |
| Længde | 71,78 m |
| Bredde | 15,5 m |
| Dybdegående | 3,01 m |
| BRT | 3.270 |
| Maskineri | 3 * 12V4000 Mx4 MTU + Battery pack |
| Fart | ? kn. |
| Antal passager | 540 |
| Antal køjer | ? |
| Antal biler | 70 |
| Lanemeter | ? |
| Hjemstedshavn | ? |
| Flag | Iceland |
| Tidligere navne | |
| Tidligere ejere | Eimskip (2019) |
| Søster skibe | - |
| Notes | - |

