M/F Horgefjord
| Route | Hufthamar - Krokeide |
| IMO | 9826964 |
| Building year | 2018 |
| Building yard | Tersan Shipyard, Turkey (#1076) |
| Owner | Fjord1 ASA |
| Operator | Fjord1 |
| Length | 112,5 m |
| Breadth | 16,8 m |
| Draft | 4,06 m |
| GT | 3.618 |
| Machinery | 4 * Scania + Battery |
| Speed | 14 kn. |
| Number of passengers | 295 |
| Number of beds | 0 |
| Number of cars | 120 |
| Lanemetres | ? |
| Port of registry | Florø |
| Flag | Norway |
| Former names | |
| Former owners | - |
| Sister ships | - |
| Notes | - |


