M/F Rusadir
| Rute | Almeria - Melilla Málaga - Melilla |
| IMO | 9832119 |
| Bygget i år | 2022 |
| Værft | Flensburger Schiffbau-Gesellschaft, Germany Fosen Yard, Norway (#774 / 93) |
| Ejer | Balearia |
| Operatør | Balearia |
| Længde | 187,4 m |
| Bredde | 31 m |
| Dybdegående | 6,6 m |
| BRT | 43.130 |
| Maskineri | 4 * MaK (LNG) |
| Fart | 22 kn. |
| Antal passager | 1.680 |
| Antal køjer | 877 |
| Antal biler | 550 |
| Lanemeter | 2.600 |
| Hjemstedshavn | Limassol |
| Flag | Cyprus |
| Tidligere navne | Honfleur (2022-2023) FSG 774 (2020-2022) Honfleur - Brittany Ferries |
| Tidligere ejere | SY Newship 1 Pte Ltd. (2020-2023)
Brittany Ferries Bai SA (-2020) |
| Søster skibe | - |
| Notes | - |








