M/F Moby Fantasy
| Rute | Livorno - Olbia
|
| IMO | 9837509 |
| Bygget i år | 2023 |
| Værft | Guangzhou Shipyard International, China (#18121002) |
| Ejer | Fortune RoPax I Shipping Ltd |
| Operatør | Moby Lines |
| Længde | 237 m |
| Bredde | 32 m |
| Dybdegående | 6,8 m |
| BRT | 70.016 |
| Maskineri | 2 * Wärtsilä 46 |
| Fart | 23,5 kn. |
| Antal passager | 2.500 |
| Antal køjer | 2.500 |
| Antal biler | 1.300 |
| Lanemeter | 3.765 |
| Hjemstedshavn | Valletta |
| Flag | Malta |
| Tidligere navne | |
| Tidligere ejere | - |
| Søster skibe | Moby Legacy, |
| Notes | - |
M/F Moby Fantasy

Tegning: Moby Lines
M/F Moby Fantasy

Tegning: Moby Lines
M/F Moby Fantasy

Tegning: Victor Steenstrup (Livorno, 2024)
M/F Moby Fantasy

Tegning: Victor Steenstrup (Livorno, 2024)
M/F Moby Fantasy

Foto: Carl Rasmussen (Livorno, 6/10-2025)