M/F Anax
| Rute | Limenas - Keramoti |
| IMO | 9849708 |
| Bygget i år | 2018 |
| Værft | Kouris Shipyard, Greece |
| Ejer | Isidoros |
| Operatør | Thassos Ferries |
| Længde | 100 m |
| Bredde | 20 m |
| Dybdegående | 2,8 m |
| BRT | 2.558 |
| Maskineri | ? |
| Fart | ? kn. |
| Antal passager | 1.130 |
| Antal køjer | 0 |
| Antal biler | 203 |
| Lanemeter | ? |
| Hjemstedshavn | Piraeus |
| Flag | Greece |
| Tidligere navne | |
| Tidligere ejere | - |
| Søster skibe | - |
| Notes | - |


